top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuğumla Nasıl Oyun Oynayabilirim: Kriz Dönemlerinde Çocuğunuzun Oyununu Desteklemenin Yolları

Oynamak çocukları doğasında vardır. Bunu desteklemek için yapabileceğiniz en önemli şeyler genellikle çocuğunuza her gün oynaması için yeterince alan sağlamak ve anlayışlı bir tutum takınmaktır. Çocuğunuz oyun oynadığına mutlu olduğunuzu görürse bundan daha fazla keyif alır.

Bu coronavirus salgını sürecinde, çocuğunuzun uzun süreler evde olması bekleniyor. Arkadaşlarından, geniş aile üyelerinden, rutinlerinden ve onun için önemli olan mekanlardan fiziksel olarak ayrı kalmak durumunda. Bu, onun için olduğu kadar hepimiz için de yeni bir durum

Çocuğunuzun farklı bir şekilde oynadığını fark edebilirsiniz. Daha küçük yaştayken oynamayı sevdikleri oyunlara geri dönebilir. Hastalık, kayıp ve ölümle ilgili oyunlar oynayabilir. Oyunlarında hüsran, can sıkıntısı ya da kafa karışıklığı gibi duygular gösterebilir.

Çocuğunuzun oyununa nasıl yaklaşmalısınız?

Oynamak, çocukların stresle ve içinde bulunduğu durumla başa çıkmalarının bir yoludur. Çocuklar oyun oynarken, ne düşündüklerini ve olup bitenleri nasıl karşılayacaklarını anlamaya çalışırlar.

Çocuğunuz oynarken stresli ya da ketlenmiş gibi görünmüyorsa, oynadığı oyunun, onun başa çıkma sürecinin bir parçası olduğundan emin olabilirsiniz.

Ancak, çocuğunuz, oynayabileceği şeyler olduğundan ve her gün oyun oynayabileceği zamanı olduğundan emin olmanız için size her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyabilir. Bazen, güvende olduğunu ve önemsendiğini hissetmek için her zamankinden daha fazla ilgiye ihtiyaç duyabilir.

Yönlendirici olmadan ya da oyunu kontrol etmeden çocuğunuzun oyununu desteklemenin bazı örnekleri:

• Oyuna davet edilmeyi bekleyin. Çocuğunuz oynarken mutluysa onu oynaması için kendi haline bırakmanızda bir sakınca yoktur.

Çocuğunuzun oyununun bölünmesine engel olmaya çalışın. Çocuğunuz kendini oyuna kaptırdıysa, televizyonu ya da oyun konsolunu açmaktan, soru sormaktan ya da başka bir aktivite için durmasını istemekten kaçının.

• Çocuğunuzun keşfetmesine ve hata yapmasına izin verin. Çocuğunuzun yetersiz ya da yargılanmış hissetmeden deneme yanılma usulüyle kendi fikirlerini deneyebilmesine izin verin.

• Çocuğunuzun becerilerini kendi hızında geliştirmesine izin verin. Çocuğunuz bir şeyde zorlandığında müdahale edip yardımcı olmak istemeniz doğaldır ancak çocuklar hata yaparak ve zorluklarla karşılaşarak öğrenir.

Çocuğunuzun oyunu için istediği temaları seçmesine izin verin. Temalar zor ya da üzücü gibi görünüyorsa bile, müdahale etmeyin. Bu onun oyunu.

Bunlar, çocuğunuzun oyununu desteklemek için genel ipuçları. Kendi muhakemenize güvenin.

Çocuğunuz onunla oynamanızdan ya da yalnızca yanında olmanızdan hoşlanabilir, böylece güvende ve önemsenmiş hisseder. Ayrıca oynarken bir miktar mahremiyet de isteyebilir, özellikle de sizinle evin içinde bu kadar çok zaman geçirmeye alışık değilse.

Kriz sırasında oyun oynamanın önemi

Oynamak, çocukların fiziksel ve zihinsel olarak iyi kalmalarına yardım eder. Sağlıklı ve mutlu bir çocukluğun gündelik bir parçasıdır. İçinde bulunduğumuz koronavirüs salgını gibi bir kriz sırasında oyun son derece önemlidir. Çocuğunuzun duygularını yönetmesine ve her şeyin yolunda olduğuna ve olmaya devam edeceğine güven duymasına yardım eder.

Kriz döneminde, oyun oynamak, çocuğunuzun:

• duygusal sağlığını korumasının

• fiziksel olarak aktif olmasının ve egzersiz yapmasının

• rahatlamasının ve endişelerini unutmasının

• yeni deneyimleri ve dünyasındaki değişiklikleri anlamlandırmasının

• zor ya da korkutucu hislerle başa çıkmasının bir yoludur.

Evde oynamak

İçinde bulunduğumuz kriz durumunda çocuğunuzun sağlığını, mutluluğunu ve gelişimini desteklemenin harika bir yolu da evde oynayabilecekleri yollar bulmaktır. Oynamak ve birlikte eğlenmek için zaman yaratmak çocuğunuzla olan ilişkiniz ve kendi ruh sağlığınız için son derece iyidir.

Oynamak ayrıca, çocuğunuzu bu krizin yaratabileceği bazı olumsuz etkilerden de korur. Örneğin:

• Oynamak yaratıcılıkla yakından ilişkilidir – hayal gücünü ve sorun çözme becerilerini geliştirir.

Oynamak, küçük çocukların harekete geçerek ve konuşarak gelişmelerine yardımcı olur. Çocuklar, düşünmeyi bu şekilde öğrenirler.

Oyun oynamak, çocuğunuzun olayları canlandırmasına ve tekrar etmesine olanak tanır; bu onun neler olduğunu anlamasının yollarından biridir.

• Hislerini oyuna dökmek çocukların kontrol hislerini artırır.

Oynamak, çocuğunuzun başkalarına zarar vermeden ya da kendileri zarar görmeden, öfke ve hüsran duygularını güvenle ifade etmelerine olanak tanır.

Oynamak, çocuğunuzun kendi gücünü ve başa çıkma becerisini geliştirmesine olanak tanır.

Uzun süre evde olmak ve arkadaşlardan, aileden, rutinlerden ve değer verilen mekanlardan ayrı olmak hepimiz için yeni bir durum. Oyun oynamak bize yardım edebilecek doğal ve aktif bir süreç.

Kaynak: IPA

Comments


bottom of page