top of page
 • Ayşe Başak Erk

Çocuğunuza Harçlık Vermenin Çocuğunuzun Gelişimine Olan 12 Katkısı

 1. Erken yaşta paranın gerçek değerini anlamalarını sağlar örneğin; 1 tl ye ne alabilirim, 10 tl ye ne alabilirim, 50 tl ye ne alabilirim?

 2. Matematiksel becerileri hesaplamalar ile gelişir.Örneğin;

cocuk-harclik
 1. Para biriktirmenin ne kadar zor, harcamanın ne kadar kolay olduğunu öğrenirler.

 2. Harçlık aldıkları sürece biriktirdikleri parayı nereye ve nasıl harcayacaklarının planını yapmayı ve nereye harcamaya değer olduğu becerisini geliştirirler.

 3. Para ile olan ilişkilerinde kendilerini tanımalarına yardımcı olur. Örneğin para biriktirebiliyor muyum, sürekli para mı harcıyorum veya hesabımı tutma konusuna nasılım?

 4. Kendi istediklerini satın alabilen çocuklar her şeyi sürekli yetişkinlerden talep etmekten vazgeçerler.

 5. Çocuklar uzlaşmayı ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Örneğin; Çocukların birinde 15 tl kardeşinde ise 5 tl var ise 20 tllik ikisinin de oynayabileceği bir oyuncağı almaya karar verebilirler.

 6. Kendi parası olan ve parasını idare etmeyi öğrenen çocuk bağımsızlığa ve kendi kararlarını vermeye adım atar.

 7. Harcalamalarında hata yapmasına izin verilen ve sonrasında kararının sonuçları üzerinde konuşulan çocuk, paranın değerini ve kendini planlamayı daha iyi öğrenir.

 8. Paranın yanlış kullanımı ile eriyebileceğini ama hak ederek çalışarak geri kazanılabileceğini öğrenirler.

 9. Çocuklar, paralarını emniyette tutmayı, sadece güvendikleri kişilere ödünç vermeyi hatta yatırım yapmayı dahi öğrenebilirler.

 10. Ve son olarak para deneyimlerinde çocuklar güçlü bir çalışma etiği öğrenir ve sizin de sağladığınız maddi olanaklara saygı duymaya başlar.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Çocuklara Corona Virüsü'nü Nasıl Anlatmalıyız?

Çocuğa Corona Virüsü Anlatılırken Nasıl Bir Yaklaşım Benimsenmeli? Bu dönemde çocuklar da sıklıkla Corona virüsü hakkında konuşmaları duyuyor, görseller ile karşılaşıyor. Çocukların Corona virüsü hakk

Çocuğum Hakkında Herşey: Şubat 2020

Şubat 2020 için   Çocuğum Hakkında Herşey: çocuk psikolojisi ve gelişimi hakkındaki sorularınızı aşağıda paylaşabilirsiniz.

Comentários


bottom of page