top of page
 • Ayşe Başak Erk

Çocuğunuzu Tıbbi Prosedürlere Hazırlamanın Yolları

 1. Yeni yürüyen veya daha küçük yaştaki çocuklar: Onlar için en büyük korku ebeveynlerinden ayrılmaktır.

 2. Daha büyük çocuklar: Bu yaştaki çocuklar en çok acıdan korkarlar.

 3. Ergenler ve genç yetişkinler: Bu çocuklar acıdan korkarlar ama korktuklarını itiraf etmekten utanırlar. Ayrıca bedenlerinden de utanabilirler ve prosedür sırasında mahremiyetlerini korumakla ilgili endişe duyarlar.

 4. İğne içeren prosedürler: Acı genellikle en büyük korkudur.

 5. Ameliyat: Çocuklar ameliyat sırasında acı hissetmekten korkabilirler. Genel anesteziye özgü “özel uyku” durumunu anlamayabilirler. Ameliyattan hemen sonra yanında olacağınıza dair güven vermenize ihtiyaç duyarlar. Daha büyük yaştaki çocuklar ve ergenler de ameliyat sonrasında vücutlarının nasıl görüneceği konusunda endişelenebilirler.Çocuğunuzun korkularını ve hislerini kabul etmeniz ve bunlar üzerine konuşmanız önemlidir. Çocuğunuzun, korkularının normal olduğunu ve diğer çocukların da aynı şekilde hissettiğini bilmesine izin verin. Çocukların çoğu prosedürlerle iyi bir biçimde baş etmeyi öğrense de her çocuk aynı değildir. Özellikle de çocuk önceden var olan bir korkuya, örneğin iğne korkusuna sahipse ya da yolunda gitmeyen bir prosedür gibi kötü bir deneyime sahipse başa çıkmakta zorlanabilir. Eğer çocuğunuz belirli bir prosedürden korkuyorsa bir çocuk sağlığı uzmanı, psikolog ya da psikiyatrla çalışması faydalı olabilir. Hazırlık nasıl yardımcı olur Bazı ebeveynler çocuklarına yaklaşan bir prosedürden bahsetmemeleri gerektiğini düşünür; özellikle de acı verici olması bekleniyorsa. Oysa çocuklar açık ve dürüst bilgiye ihtiyaç duyarlar. Eğer çocuğunuza bir prosedürün canını acıtmayacağını söylerseniz ama acıtırsa o zaman çocuk şaşırabilir ve kafası karışabilir. Bunun üzerine çocuğunuz, tüm prosedürlerin canını acıtacağını düşünür ve aksini söylediğinizde de size inanmaz. Pek çok çocuk, eğer önceden haberi varsa ve ne kadar süreceğini biliyorsa acıyla, gürültülü makinelerle ya da rahatsızlık verici pozisyonlarla başa çıkabilir. Bu bilgiyi zamanında öğrendiğinde çocuğunuz sakinleşmek ve bu rahatsız edici deneyimi atlatmak için neye ihtiyacı olduğunu ifade edebilir. Çocuğunuza bu rahatsız edici işlemlerin onun iyileşmesini sağlamak için yapıldığını açıklamak isteyebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza bu sürecin o yanlış bir şey yaptığı için gerçekleştirilmediğini hatırlatın. Bir sosyal hizmetler uzmanı, hemşire, çocuk sağlığı uzmanı ya da sağlık ekibinin başka bir üyesi tıbbi süreçleri çocuğunuza açıklamak için doğru sözcükleri bulmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi hazırlamak Çocuğunuz acı çekiyor ya da korkuyorsa üzülmeniz doğaldır. Prosedür hakkında bilgi edinin ve duygusal olarak kendinizi hazırlayın. Ne beklemeniz gerektiğini bilmek sakin kalmanıza yardımcı olur ve çocuğunuzu daha iyi rahatlatmanızı ve desteklemenizi sağlar. Aşağıdaki soruları sorarak prosedürün detaylarını öğrenin:

 6. Kim gerçekleştirecek?

 7. Ne kadar sürmesi gerekiyor?

 8. Ne tür bir yatıştırıcı ya da anestezi uygulanacak?

 9. Prosedürün hangi kısımları çocuğunuz için acı verici ya da korkutucu olabilir?

 10. Çocuğunuzun rahatsızlığını kontrol etmek için hangi ölçütler kullanılacak?

 11. Çocuğunuzu rahatlamaya hazırlamanın en iyi yolu ne olabilir?

 12. Çocuğunuzun yanında kalabilecek misiniz?Çocuğunuzu Hazırlamak 2 yaşından büyük çocuklara prosedürle ilgili istedikleri kadar bilgi verilmesi gerekir. Ancak tartışmalarınızı çocuğunuzun yaşına ve anlayış düzeyine uydurmanız gerekir. İşte çocuğunuzun nelere hazırlıklı olması gerektiğini bildiğinden emin olmanız için bazı öneriler:

 13. Dürüst ve açık olun. Ancak çok detaylı ve korkutucu betimlemelerden kaçının.

 14. Çocuğunuzun duyularını hazırlayın. Çocuğun prosedür sırasında ne göreceğinden, ne duyacağından, hangi kokuları ve tatları duyacağından ya da teninde neleri hissedeceğinden söz edin.

 15. Soru sormasını teşvik edin. Ancak çocuğunuzun yeterince bilgi alıp almadığına dair işaretlerin, örneğin konuyu değiştirip değiştirmediğinin ya da sohbetle ilgili olup olmadığının, farkında olun.

 16. Tedavi öncesi programlar hakkında bilgi alın. Hastanelerin sunduğu bu programlar çocukların ve ailelerinin prosedür ve kullanılacak ekipmanlar konusunda bilgi almasını sağlar. Ayrıca bir hemşireden ya da sosyal hizmetler uzmanından, prosedürü çocuğunuza açıklamasını isteyebilirsiniz.

 17. Eğitsel malzemeler arayın. Pek çok hastane çocuklar için tasarlanmış hikaye ya da boyama kitaplarına, videolara ya da kitapçıklara sahiptir.

 18. Bir prosedürü çocuğunuzla birlikte “canlandırın”. Küçük çocuklar prosedürün önce bir oyuncak ayıda ya da bir oyuncak bebekte gösterilmesini isteyebilirler. Bir çocuk sağlığı uzmanı ya da sosyal hizmetler uzmanı çocuğunuzun oyun vakitlerini yönlendirmeye yardımcı olabilir. Evde ise bu prosedürü çocuğunuzla birlikte prova etmek isteyebilirsiniz. Örneğin, radyoterapi ya da manyetik rezonans görüntüleme (MRI) testinde, çocuğunuzla onu tedavinin ya da prosedürün gerçekleşeceği süre boyunca sabit tutarak pratik yapabilirsiniz.

 19. Çocuğunuzun yatağını güvenli bir yer haline getirin. Çocuğunuz geceyi hastanede geçirecekse prosedürler için çocuğun hastane yatağı yerine tedavi odası yatağını kullanmak için hemşireyle ya da çocuk sağlığı uzmanı ile konuşabilirsiniz.

 20. Ayrı olmaya hazırlayın. Pek çok çocuk prosedürler sorasında ebeveynlerinin desteğine güvenir ve bir ebeveynin kendisiyle kalmasını ister. Fakat bu bazı durumlarda mümkün olmayabilir. Bu yüzden prosedürü gerçekleştirecek olan doktordan çocuğunuzu rahatlatmasını ve ona destek olmasını isteyebilirsiniz.Çocuğa gerçekleşecek olan bir prosedürden ne zaman bahsetmeniz gerektiği hem çocuğun yaşına hem de kişilik özelliklerine bağlıdır. Genellikle, okul öncesi çocuklara yalnızca bir ya da iki gün önceden haber verilmesi yeterlidir. Okula giden çocuklar ve ergenler daha erken bilmek isteyebilirler. Fakat bazı çocuklar, eğer prosedür çok önceden haber verilmişse günlerce kaygı yaşayabilirler. Öte yandan bazı okul çağındaki çocuklar ve ergenler randevuları takvimde görmeyi faydalı bulabilirler. Çocuğunuz için en iyi neyin işe yaradığını bulmak için deneyin. Çocuğunuzla birlikte prosedür günleri için özel bir plan yapmak isteyebilirsiniz. Örneğin, hastaneye kimin gideceğini, yanınızda kimi götüreceğinizi ve prosedürün ardından çocuğunuza hangi özel hediyeyi hazırlayacağınızı belirleyin. Daha büyük çocuklar planları not etmek isteyebilirler. Bir planınızın olması çocuğun durumun daha fazla kontrolünde olduğunu hissetmesine yardımcı olur. Planınızın prosedürü engellemeyeceğinden emin olmak için çocuğunuzun sağlık ekibinin bir üyesiyle konuştuğunuzdan emin olun. Prosedür gününün öncesinde diğer çocuklarınız için düzenlemeler yapmak da önemlidir. Ayrıca onları da kardeşlerine ne olacağı konusunda yaşlarına uygun olacak şekilde bilgilendirmelisiniz. Onların rutin düzenlerini mümkün olduğunca değiştirmemeye çalışın ve kardeşlerin o gün geldiğinde nasıl iletişim kuracaklarını bildiklerinden emin olun. Prosedür sırasında Çocukların prosedürler sırasında mümkün olduğunca sakin kalmalarına yardımcı olmak için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 21. Çocuğunuzu rahatlatın. Yatıştırıcı sözcükler ve şefkatli dokunuşlar kullanın, çocuğunuza elini tutmayı önerin.

 22. Dikkatini dağıtmaya çalışın. Bir hikaye anlatmayı, şarkı söylemeyi ya da bir kitap okumayı deneyin. Daha büyük yaştaki çocuklar kulaklıkla müzik dinlemeyi tercih edebilirler. Bazı hastanelerde tedavi odalarında video oynatıcılar vardır. Bazen çocuklar bir prosedür sırasında hoşlarına giden bir şeyleri, örneğin alışverişe gitmeyi, kumsalda oyun oynamayı ya da maçı kazandıran golü atmayı hayal etmekten hoşlanırlar.

 23. Çok sevdiği bir nesneyi getirin. Bu, bir oyuncak ayı ya da bir battaniye olabilir. Hatta çocuğunuza size ait bir şey, örneğin bir eşarp ya bir anahtarlar verebilirsiniz. Sevdiği bir nesnenin yanında olması, çocuğun odada yalnız olmasını gerektiren prosedürlerde özellikle faydalıdır. Daha uzun süren prosedürler sırasında dinlemek için kendi müziğini ya da sesli kitabını getirmesi konusunda çocuğunuzu teşvik edin.

 24. Çocuğunuza erişilebilir bir hedef verin. Örneğin, çocuğunuzdan sabit durmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuza ağlamasında bir sakınca olmadığını ama prosedür sırasında sabit durmanın onun görevi olduğunu söyleyin.Prosedürden sonra Prosedürün ardından çocuğunuzda bazı davranış değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz. Bazı çocuklar yaşlarından daha küçükmüş gibi davranabilirler. Diğerleri normalden daha çok yakınınızda olmaya ihtiyaç duyabilir ve sizden geçmişte olduğu kadar kolay ayrı kalamayabilirler. Bunlar genellikle zamanla kaybolan yaygın tepkilerdir. Çocuğunuzun yaşadığı hüsranı ve davranışlarını kabullenin. Fakat yaşına uygun aktiviteler sunmaya ve ailenizin olağan rutini ve davranış kuralları konusunda tutarlı olmaya devam edin. Çocuğunuzun tıbbi prosedürleri için hazırlıklı olmak hem çocuklar hem de ebeveynlerde kaygıyı ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Prosedür hakkındaki bilgileri çocuğunuzun yaşına ve anlayış düzeyine uygun hale getirerek çocuğunuza destek olabilirsiniz. Prosedüre en iyi şekilde hazırlanmak için daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa sağlık ekibinize danışın.

Bình luận


bottom of page