top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuğunuzun Akademik Başarısını Desteklemek için 6 Öneri

akademik-başarı
  1. Okul ödevi/çalışması yapması için bir düzen belirleyin.Belirli gün ve saatlerde okul ödevi yapması önemlidir.Planlama ve organizasyon becerilerini öncelikle sizin belirlediğiniz düzen ile pekiştirirken ileri de de bu düzeni temel alarak içselleştirmesine yardımcı olacaktır.Çalışma saatinde okul ödevi yoksa, o zaman dilimini okuma saati olarak kullanabilirsiniz.

  2. Çocuğunuzun uyku ve beslenme düzenine özen gösterin.Uyku ve yemek yeme zamanlarını olabildiğince düzenli ve aynı tutmaya çalışın.Çocuğunuzun yeterli uyuduğunu ve gerekli besinleri aldığına emin olun.Çocuğun ev ortamındaki düzeni de dikkat becerileri ve planlama becerileri açısından önem taşır.

  3. Çocuğunuzun çalışmalarını takip edin.Gerektiğinde ona yardımcı olun, öğrenme sürecini takip etmeniz zorlandığı alanları fark etmeniz de çok faydalı olacaktır. Çocuğunuzun hangi şekilde daha rahat öğrendiğini (yüksek sesle tekrar etme, yazarak, çizerek vb.)  gözlemlemeniz öğrenme sürecinde ona yardımcı olmanıza yardımcı olacaktır.

  4. Çocuğunuzla not alması veya yapması gerekenleri işaretlemek için bir ajanda edinebilir, nasıl kullanacağını öğretebilirsiniz.

  5. Çocuğunuzun çalışma ve okul ödevi sorumluluğunu ebeveynleri olarak üzerinize alamamanız önemlidir.Ancak belirli bir düzeni çocuğunuzla oturtmanız, onun okul çalışmaları için sorumluluk bilincini oluşturmadan önceki önemli bir basamaktır. Görevlerini hatırlamak için ona uygun bir yöntemi ona öğrettikten ve deneyimlettikten sonra onun hatırlaması için ona fırsat tanıyabilirsiniz.

  6. Akademik başarı Türk eğitim sisteminde bir hayli önemli olmak ile birlikte, akademik başarı çocuğu betimlememelidir.Çocuğunuzu akademik başarısı ile değerlendirmeyin.Çocuğunuza eve geldiğinde okul ödevlerini sormak yerine günün nasıl geçtiğini sorabilirsiniz. Odak noktanızın okul ödevleri ve akademik başarı olmaması sizinle olan ilişkisi açısından önemlidir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Çocuğunuzun Yazma Becerilerini Geliştirmenin 7 Yolu

İyi yazma becerileri edinmek hayatın her döneminde herkes için gereklidir. Bu, öğrencilerin akademik başarıları için en temel gerekliliklerden biri olduğu gibi, aynı zamanda yetişkin yaşamının da ayrı

Montessori Öğretmenleri Kullanıyorsa Biz Neden Kullanmayalım?

“Çok çabaladığını gördüm.” Ürüne değil sürece odaklanmak Montessori’nin temel ilkesi. Çocuklara “İyi iş” ya da “Ortaya çıkardığın iş çok güzel” demekten kaçınıyoruz ve bunun yerine ne kadar uzun süred

Commenti


bottom of page