top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuk Gelişiminde Zihinsel Sıçrama Evresi (Mental Leap) Nedir?

  1. Geceleri erken uykuya yatmasına özen gösterin. Çünkü bu dönemde çocuğunuz uykuya geçişte zorlanabilir. Uyku saatini 20 dakika erkene çekin. Araştırmalar beynin uykuda bağlantılarını güçlendirdiğini göstermiştir. Bir gecelik uykuda sağ ve sol beynin arasındaki bağlantılarını %20 kadar arttığı belirlenmiştir. Çocukların gündüzleri öğrendikleri gece pekişmektedir. Çocuğunuzun yaşına göre kaç saat uykuya ihtiyacı olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

  2. Zihinsel sıçrama evresinde çocuklara verdiğiniz ekstra gıdaların mutlaka sağlıklı olmasına dikkat edin. Özellikle sağlıklı yağlar beyin gelişimi için çok değerlidir. Muz, balık, yulaf, fıstık ezmesi gibi sağlıklı yağları yemek düzenine ekleyebilirsiniz.

  3. Çocuğunuzun ilgisini çeken ve stresini azaltan müzikler seçin. Bu etkinlikte beynin dinlenmesine yardımcı olur.

  4. Temiz havaya çıkın. Temiz havada çocuğunuzun koşup oynayabileceği bir ortamda hem enerjisini boşaltabilir hem de zihnini dinlendirebilir.

  5. Çocuğunuzun zihnini meşgul edin. Bebekken tırmanarak, emekleyerek, sözcükleri çıkarmaya çalışarak kendilerini meşgul ederler. Daha büyük yaşlardaki çocuğunuz için ilgisini çeken konular ile ilgili etkinlikler hazırlayabilirsiniz. Onu rahatlatacak ve keyif verici etkinlikler fikirlerini burada bulabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu Nedir? 2 Yaş Sendromu Belirtileri

Yürümek Konuşmak Fikir sahibi olmak Duyguları öğrenmek Paylaşmayı ve sıra beklemeyi öğrenmek Bu dönemde çocuğunuz doğal olarak çevreyi keşfetmek ve istedikleri şeyleri kendi kelimeleriyle ifade etmeyi

Comments


bottom of page