top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuk Gelişimine ve Çocuk Psikolojisine Evcil Hayvanın KatkılarıAilenize uygun bir evcil hayvanı seçerek, onu sahiplenmenin çocuğunuza sağlayacak faydaları

Çocuğunuzu evcil hayvan ile yetiştirmenin birçok faydalarını görmek mümkündür. Çocuğun, evcil hayvan ile etkileşimde olması özgüvenini destekler. Evcil hayvan ile kurulan olumlu ilişki, çocuğun diğer sosyal ilişkilerine olumlu etkisini yansıtır.

Sahiplendiğiniz hayvanın, çocuğunuzun yaşına uygun olarak evcil hayvanın bakımına dahil edip sorumluluk bilincini kazandırabilirsiniz. Aynı zamanda evcil hayvanın bakımında üstleneceği görevler planlama ve düzenleme becerilerini de pekiştirecektir. Çocuğunuzun yaşına ve becerilerine uygun olan sorumlulukları belirleyerek, işbölümünü evcil hayvanı sahiplenmeden önce konuşarak paylaşılmanız önemlidir.

Anne babanın hayvana gösterdiği ilgi, bakım ve sevgi çocuğun kendi ilişkileri açısından rol model olur. Evcil hayvana empatik ve sevgi dolu yaklaşım ilerideki yaşlardaki sosyal ilişkilerin yapısını etikler.

Evcil hayvan ile birlikte vakit geçirme sırasında, bakımı yapılırken birçok sözsüz mesajların fark edilmesi de gerekir. Bu çocuğun beden dilini, sözsüz iletişim becerilerini pekiştirmesi ve geliştirmesi için bir fırsattır.

Çocukluğunu köpek ile birlikte geçiren çocuklar üzerinde 2012 yapılan araştırma sonucunda, köpek ile yetişmiş çocukların diğer çocuklara göre daha az alerji geliştirdikleri, daha az solunum hastalıkları ve kulak iltihabı geçirdikleri belirlenmiştir. Ayrıca çocukların evcil hayvanlar ile birlikte geçirdikleri sürelerde stres oranlarında düşüş olduğu bilinmektedir.

Çocukların birçok sırlarını, duygu ve düşüncelerini evcil hayvanları ile paylaşabildikleri için kendilerini rahatlatabilirler. Evcil hayvanları ile güçlü bir arkadaşlık ve paylaşım kurabilirler.

Birçok çocuk hayvana karşı özenli ve iyi niyetli bir yaklaşım içinde olduğu görülmek ile birlikte bazı çocukların hayvanlara sert tutum içerisinde oldukları, şiddet uygulayabildikleri gözlenebilmektedir. Yapılan birçok araştırma, hayvanlara şiddet uygulayan çocukların büyük bir yüzdesinin, ilerideki yaşamlarında insana yönelik istismarda bulunduklarını ortaya koymuştur. Bu sebeple bu tür bir durum ile karşılaştığınızda, bu konudaki bir uzmana başvurmanız önemlidir.

Özellikle tek çocuklar, sevgi ve paylaşımda bulunabileceği bir ilişki kazanır. Bu ilişkide çocuğun öz saygısını ve özgüvenini pekiştirir.

Evinize ve ailenize uygun evcil hayvanı seçerken nelerin göz önünde bulundurmanız için bu yazıya da göz atabilirsiniz.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page