top of page
 • Ayşe Başak Erk

Çocuk ve Hayvan: Uygun Evcil Hayvanı Nasıl Seçebilirsiniz

cocuk-ve-hayvan
 1. Çocuğunuza, evcil hayvan alacağınızı belirtmeden önce ailenize uygun bir hayvan seçmek üzere bir veterinerden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bir evcil hayvanı petshoptan satın almak mı yoksa yeni doğum yapmış bir hayvanın yavrusunu mu sahiplenmeyi tercih edeceğinize dair veteriner ile konuşabilirsiniz.

 2. Etrafınızda evcil hayvan sahibi olan diğer ailelerden bilgi alabilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

 3. Çocuğunuzun herhangi bir hayvana alerjisi olup olmadığından doktoruna başvurarak emin olun.

 4. Çocuğunuza bir  evcil hayvana sahip olabileceğinizi söylemeden, maddi durumunuzu gözden geçirmeniz yararlı olacaktır.

 5. Bir hayvana sahip olmaya karar verdikten sonra bu fikrinizi çocuğunuz ile paylaşın. Sizin sunduğunuz seçenekleri çocuğunuza gösterebilir, fikrini sorabilirsiniz.

 6. Öncelikle ebeveyn olarak evinizde olmasını istediğiniz hayvanları bilmeniz, çocuğunuzu o seçime yönlendirmek faydalı olacaktır. Eğer evinizde bir tavşan beslemek istemiyorsanız, sırf çocuğunuzun isteği üzerine evinize bir tavşan almanız uygun olmayacaktır. Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak hayvanın belli sorumluluklarını alabilecektir. Ebeveynleri olarak sizlerin de evcil hayvanın birçok sorumluluğunu almanız gerekecektir. Bu sebeple sizin de severek bakımını üstlenebileceğiniz bir seçim yapmanız önemlidir.

 7. Ailenizin ne kadar aktif olduğunuzu göz önünde bulundurarak uygun bir evcil hayvan seçiminde bulunmalısınız. Eğer daha çok evde kitap okuyarak vakit geçiriyorsanız, çok harekete ihtiyacı olan bir evcil hayvana sahip olduğunuzda hayvan sıkılabilir ve sıkıntıdan eve zarar verebilir. Sıklıkla hayvanınızı evde uzun süre tek başına bırakmanız uygun olmayacaktır bu sebeple seyahat sürelerinizi de değerlendirin.

 8. Çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurarak bir hayvan seçmeniz gerekir. Küçük yaş çocuğu ile sorumluluğu daha fazla olan bir hayvanın (örneğin bir köpek) bakımını birlikte sürdürebileceğinize emin değilseniz, balık gibi daha az sorumluluğu olan bir hayvan seçebilirsiniz.

 9. Eğer kediye veya köpeğe sahip olmaya karar verdiyseniz, çocuğunuzun ve ailenizin türüne ve kişiliğine uygun bir tür seçmek için araştırma yapabilirsiniz.

 10. Seçtiğiniz hayvana uygun olarak evinizdeki düzende bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Çocuğunuzu Okula Bırakırken Vedalaşmanın Yolları

Üç buçuk yaşındaki bir çocuğa saygı duymak ne anlama gelir ve onun okula ya da kreşe gitmesine nasıl yardımcı olabiliriz? İlk olarak, araştırmamızı yapmamız gerek. Son derece rahat hissettiğimiz ya da

Comments


bottom of page