top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuk ve Okul: Okul Ödevi Savaşını Bitirme

  1. Uygun Çalışma Ortamını Bulmak. Çocuğunuzun okul ödevini yapması için en uygun ortamı belirleyin.Bazı çocukalar daha sessiz ortamda çalışabilirken bazıları birden fazla uyarının olduğu

odev-yapmama
  1. Uygun Çalışma Zamanını Bulmak. Çocuğunuzun en verimli hangi zaman diliminde çalıştığını deneyerek belirleyin.Yemekten önce mi? Hemen okuldan geldikten sonra mı? Kısa bir molada sonra mı? Eğer en uygun zaman dilimini belirlemekte zorlanıyorsanız, bir zaman dilimini seçerek onu 1-2 hafta boyunca deneyin.Eğer verimli olmuyorsa farklı bir zamanı deneyin.

  2. Uygun Başlama Noktasını Bulmak. Çocuğunuzun hangi sıralamada okul ödevini yapmayı tercih ettiğini gözlemleyin.Zor okul ödevinden mi yoksa kolay okul ödevinden mi başlamak daha iyi oluyor? Çocuğunuza öneriler getirin ancak seçimi çocuğunuza bırakın.

  3. Odaklanma. Çocuğunuzun çalışma düzeninde, okul ödevlerini yaparken masasındaki uyaranları kaldırın.Çocuğunzun tek bir okul ödevini, okul çalışmasına, konuya odaklanmasında yardımcı olacaktır.Çalışma süresinin yaşına ve yapısına uygun olmasına özen gösterin.

  4. Uygun Çalışma Süresi.Çocuğunuzun dikkatini ne kadar süre ile devam ettirebilidğini gözlemleyin.Çalışmalar arası molalar verebilrisiniz.Ona zor gelen çalışmaları ve okul ödevlerini  bölümlere ayırarak ona yardımcı olabilirisiniz.Çocuğunuza olumlu geri bildirimler vermeyi unutmayın.

  5. Çocuğunuzun okul ödevi yapmayın ama çalışma düzenini kurmanız önemlidir.Buradaki yazıdan okul ödevi yapma düzeni için öneriler bulabilirsiniz.

  6. Çocuğunuz ile iletişiminizin ve birlikte geçirdiğiniz zamanın okul ödevleri üzerine kurulu olmamasına özen gösterin.Ebeveynleri olmaya, öğretmeni olmamaya özen gösterin.Sohbetlerinizde odak noktanızın okul çalışmaları, akademik başarıları ve okul ödevleri olmaması önemlidir.Çocuğunuzla okul ödevleri dışında, her ikinizinde zevk aldığı bir etkinliği yaparak kaliteli zaman geçirin.Çocuğunuzun akademik başarısını desteklemek için önerilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page