top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuk ve Oyun:Çocuğunuz için Sembolik Oyun Önerileri

2 yaş çocuğununun oyun özelliklerini buradan bulabilirsiniz. Peki , küçük yaş çocuklarında sembolik oyunu nasıl teşvik edebilirsiniz? İşte size bazı fikirler. 1.El kukaları veya parmak kuklalarıyla oynamak Kuklalar ile oynamak sadece eğlenceli değildir; aynı zamanda bebekleri ve küçük yaş çocukların sembolik oyuna geçişine yönlendirebilir.Kuklaları konuşan insan veya hayvanlara dönüştürebilirsiniz. Dilerseniz çoraptan veya farklı materyallerden kendi kuklanızı yapabilirsiniz. Kukla yapımı için bu yazıya göz atın.Bebeğiniz ile oynuyorsanız önceleri seslendirmeleri daha çok siz yapıyor olursunuz ancak çocuğunuz alıştıkça ve büyüdükçe bir anda o karaktere bürünebilir onu oynatabilir.

  1. Hayvanları taklit etme Çocuklar hareket etmeyi çok sever.Bu ilgi alanlarını sembolik oyun ile birleştirin.Bir kitap okuyor iken, hikaye de bir aslan var ise bir aslan gibi gürlemeyi gösterip taklit etmesini isteyebilirsiniz. Bir fil gibi ayaklarını yere vurmak, hortumunu sallamk, maymun gibi muz yemek gibi bir çok hareketi yapabilirsiniz.Bu etkinlikler hem çocuğunuzun kaba motor becerilerini destekler hem de sembolik oyun becerilerini destekler.

  2. Renkli bantlar ile yere sokaklar yapın. Çocuklar arabaları sembolik yollarda sürmeyi çok sever. Renkli bantlar ile evinizin bir bölümüne yere otopark, farklı yollar yapabilirsiniz.Dilerseniz kutulardan evler, binalar, trafik işaretleri yerleştirebilirsiniz.

  3. Çocuğunuzun kostüm giymesine fırsat tanıyın.

sembolik-oyun
  1. Çay saati için hazırlık yapın. Sembolik bir çay saati düzenlemek hem sosyal beceri hem de ince motor beceriyi destekler. Çocuklar sıra ile bardaklarına çay döker, şeker ekler sonrasında tabakları, çatalları yıkar. Hem erkekler hem de kızlar bu oyuna dahil olabilir.

  2. Karton kutuları kullanmak. Evinize gelen karton kutuları hep saklayın. Çocuğunuz hayal gücü onu bir eve veya bir dinozora dönüştürebilir. Karton kutuları boyamak ve süslemek için bir çok farklı sanat malzemesini de ulaşılır kılarsanız çok renkli bir şeyle karşılaşabilirsiniz.

  3. Sembolik bir market hazırlayın. Çocuğunuz bir çok farklı mesleği ve rolü oyun ile deneyimleyebilir.Çocuğunuz ile markette olmasını sitediğiniz nesneleri seçin ve kapıttan fiyat kartları yapın.Kartondan para yapabilirsiniz, biri markette çalışan olabilir diğeri de alışverişe gelmiş kişi.

  4. Çadır kurun. Çocuklar kendilerine ait küçük alanları çok sever. Çocuğunuz ile evdeki sandalyeleri ve örtüleri kullanarak bir çadır yapabilirsiniz.Çocuğunuz çadırın içini istediği gibi düzenleyebilir.

  5. Günlük etkinlikleri oynayın. Çocuklar, yetişkinleri gözlemeyerek bir çok beceriyi öğrenir. Çocuğunuz ile “yemek yapma”, “araba kullanma” gibi günlük hayatınızda yaptıklarınızı sembolik oyuna dökebilirsiniz. Evcilik seti ile “aşçılık “ oynayabilirsiniz. Oyun oynarken çocuğunuzun fikirlerini eleştirmeden, kabul ederek dahil olmak önemlidir.Çocuğunuzu düzeltmek yerine onun dünyasında verdiği rolü oynayın.Çocuğunuz isterse kitap bir tabak , karton kutu bir şato olsun. Bir nesneyi , farklı bir nesne ile sembolize etme karmaşık bir beceridir. Çocuk ve hayali arkadaş yazısına da göz atabilirsiniz.

Comments


bottom of page