top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocukların Uyku Süresi, Çocuğumun Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Var?

Bir çocuğun ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?

Çocuğun uyku ihtiyacı çocuktan çocuğa değişmektedir. Çocuğunuz çok hareketli olup, az uykuya ihtiyaç duyuyor olabilir. Çocuğunuzun olağan düzenini değiştirmeye çalışıp ’normal’ olanı uygulamaya çalışmak sadece sorunlara yol açacaktır.


Yeni doğmuş bir bebek ne kadar uykuya ihtiyaç duyar?

Yeni doğmuş bebekler genellikle 16-19 saat uyurlar, genellikle 2-3 saatte bir yemek yemek için uyanırlar. Açlık hissettikleri için uyandıkları için bebekler genellikle bir seferde 4-5 saatten daha fazla uyumazlar. Bazı bebekler ise 8-10 saatlik periodlar halinde uyurlar, çocuğunuzun sağlığı yerinde olduğu sürece bu bir sorun teşkil etmez. Fakat eğer bebeğinizde kilo kaybı veya kilo alımında güçlük gözlemleniyorsa doktorunuza söyleyin, çözüm olarak bebeğinizi her 2-3 saatte bir beslenmesi için uyandırmanız gerekli olabilir.


3 aylık bir bebek genellikle 13-15 saat kadar uyur. Gündüzleri 5 saat kadar uyur, geri kalan süreyi de gece tamamlar. Bebeğiniz hala gece 1-2 kez gece uyanabilir. Eğer bebeğiniz gece uyanıyorsa: Bebeğinizin hemen geri uykuya dalıp dalmadığına bakın. Eğer uyanık kalıyorsa orada olduğunuzu hissetmesi için ona dokunun (başını, sırtını göbeğini okşayabilirsiniz).

Eğer bebeğinizi beslemeniz veya altını değiştirmeniz gerekiyorsa olabildiğince sakince ve hızlıca, odadaki ışığı açmadan yapmaya çalışın. Böylece bebeğinize gece boyunca heyecanlı hiçbir şeyin olmadığını, tüm konuşmaların, oyunların gündüz saatlerinde olduğunu hissettirmiş olursunuz.

Bebekler için gece veya gündüz uykularının hiçbir farkı yoktur. Bu farkı öğretmek ebeveyne düşen bir görevdir.


6-12 Aylık bebeğin ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?

Bu yaşta genellikle bebekler 12-14 saat kadar uyurlar. Eğer bebeğiniz gece uyanıyorsa, yanına gitmeden önce 5 dakika beklemeniz sorun olmayacaktır. Bu yaşa gelen bebeğinizin acıktığında, yorulduğunda, ağrısı olduğundaki gibi farklı türdeki ağlamalarını fark edebilirsiniz.

Bu yaştaki bebekler ‘uyku bağlantıları’ kurmaya başlarlar. Bu sebeple ağlandığı anda yanına giderseniz, bebeğinizin beklentisi oluşacaktır ve sürekli sizi yanına çağırana kadar ağlacaktır.

Bebeğinizin aç veya altı kirli olmadığını bildiğiniz/tahmin ettiğiniz zamanlarda hemen yanına gitmemeye özen gösterin, kendi kendine sakinleşmesine izin verin. Eğer yanına gitmeniz gerekiyorsa, bebeğinizi sakince okşayın ve sakin, yumuşak bir ses tonu ile orda olduğunuza dair garanti verin. Bebeğinizi uykuya hazırlamak için çok sevdiği bir öyküsü veya yumuşak oyuncağı olabilir. Bu tür şeyler uykuya yardımcı olmakla birlikte bebeğinizin güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.


1-3 yaş arasındaki çocukların ne kadar uykuya ihtiyaçları vardır?

Genellik 10-12 saat uyurlar. Uyku öncesi sabit rutinlerinizin olması faydalı olacaktır. Bu rutinler sayesinde çocuğunuz ne zaman uyku vakti olduğunu anlaması kolaylaşacaktır.


Uyku öncesi Rutin nedir?

Uyku öncesi rutin aynı şeyleri, aynı sıra ile her gün aynı zamanda yapmaktır. Bu rutinin 15 -30 dakika kadar sürmesi en idealidir. Örneğin; Çocuğunuzla sakin bir oyun oynadıktan sonra çocuğunuzun pijamalarını seçmesine izin vermek. Daha sonra diş fırçalayıp, tuvalete gittikten sonra sakinleştirici bir müzik dinlemek veya hikaye okumanız/anlatmanız. Son olarak da çocuğunuzun üstünü örterek sevdiği oyuncağı yanına koyup öpmeniz gibi.


Okul Öncesi Çocuğunun ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?

3-5 yaş arasındaki çocuklar genellikle her gece 10-12 sat kadar uyurlar. Artık uyku rutinlerine ve uyku vakitlerine alışmıştırlar. Bu yaştaki çocuklar kötü rüyalar(hatırlayacaklardır) görebilir veya gece terörü (hatırlamayacaklardır)yaşayabilirler. Gece terörü yaşadıklarında histerik biçimde bağırma, ağlama olabileceği gibi bir anda uyanıp dolaşabilirler. Bu durumda uyanık halde değildirler ve onlarla iletişim kurmak güçtür. Bir kaç dakika içinde uykularına geri döneceklerdir ve sabah kalktıklarında bu olaya dair hiç bir şey hatırlamayacaklardır. Eğer çocuğunuz ağlayarak uykusundan uyanırsa telkine ve şefkate ihtiyaç duyarlar. Bu durumda; çocuğunuzun odasına gidin, onun sırtını başını okşayın. Sakince ona yanında olduğunuzu, kötü bir rüya gördüğünü söyleyin. Çocuğunuza rüyasını anlatmasını istemeyin. Genellikle tam olarak uyanık olmadıklarından, siz sakince orda olduğunuzda birkaç dakika içinde tekrar uykuya dalacaktır.


Okul çocuğu ne kadar uykuya ihtiyaç duyar?

Okul çocuğu her gece10 saat kadar bir uykuya ihtiyaç duyar. Çocuğunuzun uyku düzenine karar verirken, sabah kaçta kalktığına ne kadar sürede hazırlandığını, kaçta okuldan geldiğini , kaçta yemek yendiğini gibi noktaları göz önünde bulundurun.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page