top of page
 • Ayşe Başak Erk

Çocuklar için 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu Eğitici Etkinliği

Çocuğunuz ile 23 Eylül Sonbahar Ekinoksunu kutlamak ve bu konuda bilgi edinmek için önce Dünya Etkinliğini yapabilir daha sonra çocuğunuzun yaşına uygun şekilde aşağıdaki bilgilerden yaralanarak ona ekinoksu anlatabilirsiniz.

Dünya Etkinliği için Malzemeler:

dunya-etkinlik-cocuk
 1. Yeşil, mavi, kırmızı/pembe ince etkinlik kağıdı

 2. Siyah keçeli kalem

 3. Makas

 4. Köpük top

 5. Beyaz tutkal

 6. Boya fırçası

Dünya Etkinliği Yapım Aşamaları:

 1. Yeşil ve mavi kağıtlarınızdan makas ile küçük parçalar kesin kenara koyun.

 2. Kırmızı kağıttan ufak bir kaç kalp kesin.

 3. Plastik bir kaba beyaz tutkalı dökün ve boya fırçası yardımı ile topa sürün. Sürülen yerlere deniz için mavi kağıtları yapıştırın. Daha sonra yapılanlar kuruduktan kara parçaları için yeşil kağıtları sonra  topa yapıştırın.

 4. Son olarak kalpleri dünyanın istediğiniz bölümüne yapıştırın.

 5. Dünyanın kuruması için bir gece bir bardağın üzerinde kurumaya bırakın.

 6. Ertesi gün siyah keçeli kalem ile dünyanızın duygusunu ifade edecek ifadesini çizin.

Kaynak: Jill

Ekinoks - Gün Dönümü Yılda 2 kez gece ve gündüz eşit olur. Bu ekinokslar, İlkbahar ekinoksu ve Sonbahar ekinoksudur. Ekinoks Nedir? Ekinoks kelimesi Latince aequss - eşit ve nox - gece kelimelerinden oluşur. Ekinoks olduğunda gece saatleri ve aydınlık olan saatler birbirine neredeyse eşit olur. Neden Ekinoks Olur? Ekinokslar dünyanın eksenin etrafındaki dönüşünün, dünya ve güneş arasındaki hayali çizgiye dik olması sonucunda oluşur. Ekinoks Neden Önemlidir? Ekinoks iki mevsimin başlangıcını belirler: İlkbahar ve Sonbahar.Sonbahar ekinoksuna, sonbahar ılımı veya kış ekinoksu denirken İlkbahar ekinoksuna ilkbahar ılımı veya yaz ekinoksu denir. Ekinoks Sonrası Gece ve Gündüz Aynı mı Kalır? İlkbahar ekinoksundan sonra günler gecelerden daha uzun olur. Sonbahar ekinoksundan sonra ise günler gecelerden daha kısa olmaya başlar. Yaz Mevsimini ve Kış Mevisiminin Başlangıcını Gösteren Nedir? Yaz mevsimini ve kış mevsiminin başlangıcını belirleyen önemli olaya gündönümü denir. Yaz mevsiminin başlangıcına yaz gündönümü , kış mevsiminin başlangıcına ise kış gündönümü işaret eder.


Comments


bottom of page