top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuklarda Özsaygı Gelişimi Nasıl Sağlanabilir?

  1. Çocuğunuzu koşulsuz sevin. Her çocuk, ne yaparsa yapsın, ister başarılı olsun ister başarısız ebeveynlerinin kendisini yine de seveceklerine ve yanında olacaklarına inanmalıdır. Yalnızca belirli bir şekilde davranırsa ya da belirli bir sonuca ulaşırsa sevildiğine inanmanın, çocuğunuzun özsaygısı üzerinde yaratabileceği etkiyi bir düşünün.

  2. Çocuğunuzun ulaşılabilir hedefler belirlemesine yardımcı olun. Ufak şeyler başarmak özsaygı için çok daha yararlıdır. Bu hedefleri belirlemek için çocuğunuzla birlikte çalışın. Başarılması çok kolay hedeflerle başlayın. Çocuğunuza bununla birlikte biraz başarı hissi ve özgüven desteği verin. Örneğin, küçük bir çocuk için iyi bir hedef odasını toplamak olabilir.

  3.  İstikrarı teşvik edin. Başarı ve istikrar omuz omuza gider. Çocuğunuzda istikrarlı olma cesaretini görün ve ona başarılı olmanın yolunu gösterin. Aşılması zor bir güçlükle karşılaştığında ve pes etmediğinde çocuğunuzu övün. Çocuğunuza yardımcı olmanın bir yolu da iyi bir örnek olmaktır. Azmetmenin ne demek olduğunu göstererek örnek olun.

  4. Çocuğunuza seçenekler sunun. Hayatınız üzerinde hiçbir söz hakkınız olmadığında özsaygı geliştirmek zordur. Bir kontrol duygusu geliştirmek için çocuğunuza seçenekler sunun. Bu, öğle yemeği için iki seçenek sunmak ya da o gün hangi ayakkabıları giyeceğini seçmesine izin vermek kadar basit olabilir.

  5. Mükemmelliği teşvik etmeyin. Çocuğunuzu mükemmel olmayı hedeflemekten vazgeçirin; bu kimsenin kazanamayacağı bir oyundur. Asla mükemmel olamayacağını fark ettiğinde çocuğunuzun özsaygısı zarar görür. Çocuğunuza çaba ve ilerlemeye değer verdiğinizi gösterin. Bunlar, herkesin başarabileceği eylemlerdir.

  6.  Aşırı övgüden kaçının. Çocuğunuz, övgünün aşırı olduğunu bilir. Övgüyü, hak ettiğini düşündüğünüzde verin. Ayrıca çocuğunuzu, iyi çaba gösterdiği için de övün. Aşırı övgünün, çocuğun özsaygısını pekiştirmektense zedelediği araştırmalarca gösterilmiştir.

  7.  Çocuğunuzun ona iltifat ettiğinizi duymasına izin verin. Çocuklar, ebeveynlerinden birinin onları başka bir yetişkine övdüğünü duyduklarında özsaygıları oldukça pekişir. Çocuğunuz sizin her yaptığınızı izler. Bunu bir avantaja çevirin.

  8. Kendinize iyi bakın. Kendinize iyi bakmak çocuğunuza önemli olduğunuzu gösterir. Bu, kendisinin de önemli olduğuna inanmasını ve onun da kendisine bakmasını sağlar. Kendisine nasıl öncelik vereceğini göstermek için ona örnek olabilirsiniz. Özsaygısı yüksek bir çocuğun daha mutlu ve daha özgüvenli olduğundan hiç şüphe yoktur. Çocuklarımız için en iyisini isteriz. Bu yüzden çocuklarımızı bu yolda ilerletmek bizim sorumluluğumuzdur. Evde yaptıklarımızın, çocuklarımızın geleceği üzerinde çok önemli bir etkisi vardır. Çocuğunuza kendisini sevmeyi ve kendisine inanmayı öğretin, bunun faydasını hayatı boyunca görecektir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page