top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavisi

dikkat-eksikligi
  1. Genel öneriler olarak dikkat eksikliği yaşayan çocukların pasif olarak dikkat becerilerini kullandıkları TV’nin izleme süresinin sınırlandırılması büyük önem taşır. Çocuk, TV izlerken herhangi bir zihinsel faaliyette bulunmaz ve renkli-yüksek sesler sebebi ile dikkatini yoğunlaştırma ihtiyaç duymaz. Ancak gerçek hayatta dikkatini yoğunlaştırması gereken alanlar bu kadar çok uyarana sahip değildir.

  2. Dikkat eksiliğinde çocuğun beslenme düzeninde olabildiğince şekerin ve yapay katkı maddeleri olan besinlerin azaltılması gerekir. Omega 3’un doktor kontrolünde kullanımının da dikkat eksikliğinin tedavisinde olumlu etkileri araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur.

  3. Okul öncesinde dikkat eksikliği yaşayan çocuklarda, dikkatin yoğunlaştırılması gereken tek bir materyalin/etkinliğin olması, bir materyalden diğerine geçişte mutlaka sonlandırmaların yapılması önem taşır. Örnek olarak resim yaparken bir yandan arabalar ile oynamak yerine, önce resim daha sonra arabalar ile oynamak verilebilir.

  4. İlkokul çağında, dikkat eksikliği yaşayan çocukların çalışma düzenlerinin oluşturulması ve çalışma masalarında sadece çalışılacak materyalin olması gerekir. Yine bu dönemdeki çocukların birden çok materyal ile bir anda baş etmeleri faydalı olmayacaktır. Belli bir süre boyunca tek bir alana dikkatlerini yoğunlaştırmaları daha uygun olacaktır.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Çocuğunuzun Yazma Becerilerini Geliştirmenin 7 Yolu

İyi yazma becerileri edinmek hayatın her döneminde herkes için gereklidir. Bu, öğrencilerin akademik başarıları için en temel gerekliliklerden biri olduğu gibi, aynı zamanda yetişkin yaşamının da ayrı

Montessori Öğretmenleri Kullanıyorsa Biz Neden Kullanmayalım?

“Çok çabaladığını gördüm.” Ürüne değil sürece odaklanmak Montessori’nin temel ilkesi. Çocuklara “İyi iş” ya da “Ortaya çıkardığın iş çok güzel” demekten kaçınıyoruz ve bunun yerine ne kadar uzun süred

Comentarios


bottom of page