top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuklarda Güvenli Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde çocuklar teknoloji ile çok erken yaşta tanışıyor ve ortalama 9 yaş itibari ile çocuklar interneti etkin bir şekilde kullanmaya başlıyor. 6-10 yaş çocuklarının %37'sinin, 11-15 yaş çocuklarının ise %65'nin internet

internet-kullanimi-cocuk
  1. Sosyal medya hesabının şifresini birlikte belirleyeceğiz ve şifreyi değiştirmen gerekirse bana haber vermen gerekiyor.

  2. Aralıklı  olarak sosyal medya hesabını kontrol ediyor olacağım.

  3. Sosyal medyayı sadece iyi amaçlar için kullanman gerekiyor. Sosyal medya hesabında biri ile dalga geçmemeli, birine yaralayıcı /kötü sözler yazmamalı, birinin fotoğrafını izinsiz paylaşmamalısın. (Çocuğunuza mutlaka siber zorbalığı anlatın.)

  4. Benim veya bir başkasının görmesini istemeyeceğin şeyleri yayınlama. Eğer özel /mahrem tutmak istediğin birşeyler var ise günlüğüne yazabilirsin, sosyal medya hesabına değil.

  5. Sosyal medya hesabını kapatmam /dondurmam gerektiğinde öncesinde mutlaka seninle bunu konuşacağım.

  6. Özel bilgilerini herkese açık şekilde paylaşmamalısın. Tanımadığın veya yeni tanıştığın kişileri sosyal medya hesabına eklememelisin.

  7. Sosyal medyada paylaştığın herşey bir şekilde kaydediliyor ve dikkatli olmazsan sadece arkadaşlarınla paylaştığın bir bilgi herkesin eline geçebilir.

  8. Emin olmadığın bir paylaşım yapmakta kararsız kalırsan mutlaka benimle konuş.

  9. Sosyal medya hesabını kullanırken seni üzen, rahatsız eden bir durum olduğuda mutlaka benimle konuş. Ve ebeveyn olarak siz de sosyal medya hesaplarınızı çocuğunuza örnek olacak şekilde kullanmayı, çocuğunuzun  fotoğraflarını paylaşmadan önce ondan izin istemeyi unutmayın.

Not: Buradaki bahsettiğim bilgiler ortalama 6-14 yaş aralığındaki çocukları kapsıyor. Ergenlikteki çocuklarda yukarıdaki bu sınırların daha farklı olması gerekir.

Çocuğunuzla güvenli sosyal medya kullanımı hakkındaki kısa videoları izleyerek üzerinde konuşabilirsiniz:

Bu posteri çocuğunuza sosyal medya kullanımını anlatırken kullanabilirsiniz.

guvenli-internet-kullanimi
ayse-imza
bottom of page