top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuklarda Hayır’ı Aşmanın 9 Yolu

  1. Çocuğunuzun HAYIRını üstesinden gelmeniz gereken bir şeymiş gibi görmeyi bırakın. Bunun yerine, bunu karşılıklı bir uzlaşmaya davet eden bir EVET olarak görün. Her uzlaşma çocuğunuzla ortaklık kurmak için bir şans ve ilerleyen yıllarda bu ortaklık daha fazla neşe ve – tabii ki daha iyi davranışların – temellerini atacak.

  2. Bunu kişisel algılamayın. Çocuğunuzun sizden farklı bir bakışı olabilir. Onun farklı olma isteği sizin gelişmesini isteyeceğiniz bir güç.

  3. Çocuğunuzun Hayırını dinleyin. Bazen duyulmak çocuğumuzun tek ihtiyacı olan şeydir. Çocuğunuz anlaşıldığını, duyulduğunu, kabul edildiğini ne kadar çok hissederse, sizinle zıtlaşarak dikkatinizi çekme ihtiyacı o kadar azalacaktır.

  4. Hayırın ardındaki Evete kulak verin. “Oyuncak atınla oynamayı seviyorsun; banyo yapmak için bunu bırakmak istemiyorsun, değil mi? Sorun değil, atınla oynamaya devam edebilirsin, hadi onu da alıp dörtnala banyoya koşalım! Bütün gün koşmaktan her yanı toz toprak olmuştur!”

  5. Çocuğunuza bir seçenek sunarak Hayırın etrafından dolanın. Kazan-kazan çözümler her ikinizin de ihtiyacınız olanı alacağınız anlamına gelir.

  6. Kendi talebinizden vazgeçmeden onun özerkliğine itibar ederek Hayırın etrafından dolanın. “Şimdi banyo yapmaya HAYIR mı? Tamam tatlım. O zaman beş dakika bekleyelim. Bu sırada sen de mutfaktaki plastik kapların içine bakabilir ve küvette hangisiyle oynayacağına karar verebilirsin. Hangisi su dökmek için en uygun?” Çocuğunuza bir şeyi “yapabileceğini” söylemek sihirli bir değnek. Onu banyo yapmaktan alıkoyamyacaksınız.

  7. HAYIRa eşlik edin. Şakacı bir tonla: “Ne yaparsan yap, küvete GİRME. YO, YO, YO, musluğu açma. HAYIR, HAYIR çıkarma kıyafetlerini!!”

  8. Çocuğunuza ihtiyaçlarını ifade etmek için size saldırmasına gerek olmadığını öğretin – onu duyacaksınız ve yanıtlayacaksınız. “Endişeli görünüyorsun... Aa, küvet deliğinden aşağı giden çocukla ilgili o şarkı yüzünden mi endişelendin? Kaygılanma, küvet tıpacından sen sorumlu olabilirsin. Sen küvetten çıkana kadar tıpacı çıkarmayız, böylece sen de suyun delikten gidişini izleyebilirsin. Yalnızca suyun oradan sığabildiğini göreceksin.”

  9. Hayırla hemfikir olamadığınızda çocuğunuzun hayal kırıklığına itibar edin. Ayak diremeniz gerektiğinde, çocuğunuza empati ve şefkat göstererek “Hayır” diyebilirsiniz. “Üzgünüm tatlım, şimdi banyo zamanı. Bunun seni üzdüğünü görebiliyorum. Daha fazla oynayabilmeyi istiyorsun. Eminim büyüdüğünde bütün gece oynayayacaksın, her gece, değil mi?” Bu örneklerin tamamı küçük yaştaki çocuklara uygun, ama bunları daha büyük yaştaki çocuklara da uyarlayabilirsiniz tabii. Üstelik çocuğunuzu bu şekilde yetiştirerek başlarsanız, ilerleyen yaşlarda ve ergenlikte, kendi bütünlüğünde sağlam durabilirken sizinkine de saygı duyan bir çocuk yetiştirmiş olacaksınız. Her zaman her ikinizin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir yol bulabileceğinizi unutmayın. Mizah duygunuzu koruduğunuz ve hem kendinizin hem çocuğunuzun Hayırına itibar ettiğiniz sürece, HAYIR kelimesini aşıp ardındaki EVET! enerjisine ulaşmanın bir yolunu her zaman bulabilirsiniz. Kaynak: Dr. Laura Markham

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page