top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuklarda Yoğun Duygularla Baş Etmek için 5 Adım

  1. 3 derin nefes al veya yavaşça 10 a kadar say. Çocuğunuza tüm yoğun duyguların normal olduğunu ancak bu duygulardan ortaya çıkan bazı tepkilerin/davranışların zarar verici olabileceğini anlatmak ve “sakinleşme planı” yapmanın önemli olduğunu anlatın. Birkaç derin nefes alıp vermek, yavaşça 10 kadar saymak çocuğun bedeninde yoğun duygu ile oluşanları( hızlı kalp atışı, dişlerini sıkmak vb.) fark etmesine olanak tanır. Çocuğunuz ile “sakinleşme planı”nı yaparken, yoğun bir duygu hissettiğinde bedenindeki değişimlerin neler olduğu hakkında konuşun, derin nefes almanın veya 10 ‘a kadar saymanın kendine veya bir başkasına zarar vermekten daha iyi bir alternatif olduğu üzerinde durun.

  2. Nasıl hissettiğimi ve ne olmasını istediğini anlatmak için sözcükleri kullanırım Bu baş etme stratejisi çocuklar için en zor olanı olabiliyor. Bu noktada ebeveyn olarak ona destek vermeniz gerekebilir, içinde bulunduğu durumu ve hissetmesi olası duyguyu onun için söze dökün. Kendi günlük yaşamınızda da bu stratejiyi uygulayın, çocuklar özellikle rol model alarak öğrenirler.

  3. Sorunu çözebilmek için yardım istemek Çocuklar sorun çözme becerilerini kazanırken yetişkin bir kişinin desteğine ihtiyaç duyabilir. Sorun hakkında konuşmak durumu anlamak ve uygun çözümler bulmak için yardımcı olur. Çocuğunuza çözemediği bir durum olduğunda yardım istemenin iyi bir özellik olduğunu anlatın ve iletişim kanallarınızı açık –sağlıklı tutun.

  4. Sakinleşmek için kendine zaman tanımak Çocuğunuza her zaman belirlediğiniz stratejilerin hemen işe yaramayabileceğini bazen olaydan uzaklaşmanın veya uygun farklı bir yöntem uygulamanın gerekebileceğini vurgulayın. Çocuğunuzun sakinleşmesine yardımcı olmak için buradaki önerilere ve sakinleşme kutusuna göz atabilirsiniz Çeviri: Uzm.Psk.Ayşe Başak Erk / Christie Burnett

www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Comments


bottom of page