top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocukta Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?


children fight
  1. Yeni bebeğin oda hazırlıklarında çocuğunuzu zorlamadan dahil etmeniz önemlidir. Böylece kendini dışlanmış hissetmeyecektir. Ayrıca çocuğunuz ile bu dönemde kaliteli zaman geçirmeye devam etmeye özen göstermeniz de bu sürece alışmasını kolaylaştıracaktır.

  2. Çocuğunuza yeni bebeğiniz ile ilgili sorumluluk yüklemeyin. Doğum sonrasında çocuğunuzun ağabeylik/ablalık yapması için onu zorlamayın. Bu isteğin kendi içinden gelmesini bekleyin. Bebek bakımının zamanın büyük bölümünü almasına rağmen diğer çocuklarınıza vakit ayırmak için çaba sarf edin. Çünkü zaten yeni bebek herkesten çok ilgi görecek, diğer çocuklarınızın bu dönemde normalde olduğundan daha çok ilgiliye de ihtiyacı olacaktır.

  3. Çocuğunuzun, kardeşini kıskanmaması için bebeğinizi kötülemeyin( zaten çok yaramaz, ağlayıp duruyor gibi).

  4. Çocuğunuza, kardeşi geldikten sonra daha önce göstermediğiniz kadar aşırı bir ilgi, alaka göstermeniz onu daha da çok huzursuz edecektir.

  5. Çocuğunuzda bir zamanlar küçük bir bebek olduğunu, aynı bakım ve özenin ona gösterildiğini anlatabilirsiniz.

  6. Unutulmamalıdır ki kardeş kıskançlığı gözlenen normal bir durumdur. Tek çocuklu ailelerde, ilgi ilk çocuk üzerinde toplanmış iken yeni bebeğin gelişi ile bu ilgi bölünür. Bu da ilk çocuğun kendini huzursuz hissetmesine neden olabilir.  Çok çocuklu ailelerde ise yeni bir kardeşin gelişi ile ilginin her çocuktan daha da azalması onların kıskançlığına yol açabilir. Her çocuk ile nitelikli zaman geçirilmeye özen gösterilmesi, her çocuğun haklarının eşit korunması önemli olacaktır. Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page