top of page
  • Ayşe Başak Erk

Üvey Anne ve Çocuk İlişkisi: Sağlıklı Denge için İpuçları

  1. Üvey çocuklarınızı bir sorumluluk zorunluluk olarak görmemelisiniz.Çocuklar ile kaliteli ve değerli bir ilişki kurabilmek adına onlarla düzenli ve kaliteli zaman geçirmeniz faydalı olacaktır. Çocuklar ile ortak zevk aldığınız ilgi alanları ve etkinlikler bularak ilişkinizi kuvvetlendirebilirsiniz.Önemli olan iletişime açık bir ilişki kurmak ve keyif almak olmalıdır.

  2. Eşinizin,çocuklar için kurduğu düzene müdahale etmemeye çalışın . Çocukların bazı sorumluluklarını alabilirsiniz ancak çocukların tüm fiziksel ve psikolojik bakımını üstlendiğinizde( anne rolünü aldığınızda) size karşı öfke duyabilirler, sizde bu pozisyonda rahatsız olabilirsinizBu nedenle önce çocukların bir kaç küçük sorumluluğunu alarak başlayabilirsiniz. Ayrıca babalarının oluşturduğu düzenin bozulmadığını göre çocuklar sizine karşı daha kabul edici olurlar.

  3. Babalarının kurduğu disiplini sürdürmesine destek olun. Eşiniz ile çocukların size karşı olan tutumunun uygun olması için gerekli uyarılar ve kurallar hakkında ortak kararlar alın. Çocukların size olan tutumlarında uyarı gerektiğinde babalarının da devrede olması çocuklar için daha sağlıklı olacaktır.Bu şekilde siz de kendinizi desteklenmiş hissedersiniz.Çocuklar ile sağlıklı ve saygılı bir ilişki kurmanız ilk günden başlayacaktır.

  4. Ev içi kuralları belirleyin. Ev içinde saygı ilişkisinin oluşması ve sürmesi için belirli rutinin ve düzenin olması önemlidir.Çocukların yaşı uygun ise kurallar ve sonuçları hakkında birlikte karar verebilirsiniz. Kurallar konusunda sizlerin tutarlı ve istikrarlı olduğunuu çocuklarınızın fark etmesi önemlidir. Böylece "böl ve yönet" taktiğini uygulayamayacaklarını bilirler.

  5. Eşiniz ile birebir zaman geçirebileceğiniz düzeni sürdürmeyi unutmayın. Yeni aile yaşamınıza alışmak zorlayıcı olabilir. Bu süreçte eşiniz ile olan ilişkinizi güçlü tutmanız sizi iyi hissettirecektir.Birlikte keyif aldığınız etkinlikler yapmak ve iletişimizi sürdürmek herkes için alışma sürecinizi kolaylaştıracaktır.

  6. Kendi duygularınızı farkında olun ve kabul edin. Sıklıkla üvey anneler çocukları sevmek onlarla çok iyi bir ilişki kurma baskısı hissederler. Aynı şekilde çocuklarında onlara kuvetli bir sevgi bağı ile bağlanmasını beklerler.Unutmamak gerekir ki sevgi zorla ortaya çıkarılabilecek bir duygu değildir.Çocuklar ile hemen sıcak bir ilişki kurabilir veya zamana ihtiyaç duyabilirsiniz. En temelde çocuklar ile şefkatli, saygılı ve iyilik üzerine kurulu bir ilişkinizin olması önemlidir.

  7. İyi bir rol modeli olun. Çocuklarınızı sıcak ve saygılı olarak kabul etmek ve onları karşılamanız ilk sorumluluğunuz olacaktır. Yetişkinler olarak babaları ve sizin yeni aileniz için uygun modeller olmanız ve uygun ortamı yaratmanız gerekir.

  8. Tepkileri kişisel almayın.Üvey anne olarak çocuklar ile duyarlı, sıcak ve sevgi dolu bir ilişki kurmak isteyebilirsiniz. Ancak çocukların halen 2 ebeveynleri olduğundan zaman zaman hayatlarında bir kişiyi daha kabul etmekte zorlanabilirler. Annelerinin, sizinle yakın bir ilişki kurduklarında üzülebileceklerini düşünebilir veya babası ile olan ilişkinizin ne kadar süreceğini bilemediklerinden sizi kaybetmemek için ilişki konusunda dirençli olabilirler.İlişki kurmak zaman ve emek ister.Bu nedenle aceleci olmayın.Sürekli onlarla bir şey vermek, onlarla olmak iyi gelmeyebilir. Çocuklara ihtiyaçları olabilecek mesafeyi de tanımanız önemlidir.

  9. Yeni bir eve taşındınız ise çocuklara ait bi oda hazırlayın. Eşiniz  ile yeni bir eve taşınıyor iseniz mutlaka çocukların kendilerini rahat hissetmesi için bir oda hazırlayın. Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page