top of page
  • Ayşe Başak Erk

Üvey Ebeveynin Yapmamaya Özen Göstermesi Gerekenler

  1. Biyolojik anne-babasını kötülemek. Sizin farklı görüşleriniz olabilir, diğer kişinin tavrını-tutumunu beğenmiyor olabilirsiniz ancak bu konudaki düşüncelerinizi kendinize saklayın. Siz onların davranışlarını beğenmesiniz de çocuklar ebeveynleri hakkında istediklerini düşünme/hissetme hakkında sahiptirler. Ayrıca ebeveyni hakkında kötü konuşulduğunu duyan çocuk o kişiye güçlü bir öfke hissedebilir.

  2. Çocuğun, biyolojik ebeveyni ile olan ilişkisindeki anlaşmazlıklarda rol almak. Diğer ebeveyni ile yaşadığı sorunlarda taraf olmamanız önemlidir. Bu tür durumlarda çocuk belirli bir "taraf" olma baskısı hissedebilir bu sebep ile de huzursuz hissedebilir. Çocuğa sizinle keyifli vakit geçirmesinin ebeveyni olan ilişkisinin değişmesi/yerini alması için olmadığı konusunda onu telkin edin.

  3. Disiplin konusunda müdahaleci olmak. Üvey ebeveyn olarak, birincil bakım veren kişilerin rolünü üstlenmeniz gerekmez. Çocuklar ile olumlu bir tutum içerisinde olarak farklı bir tür rol edinmeniz daha faydalı olacaktır. Ancak ev içi kurallarınızın belirli olması, size saygılı davranılmasına da özenli olunması önemlidir.

  4. Ebeveynin yerini almaya çalışmak. Çocuğun size göre iki ebeveyni zaten mevcut ise ebeveynin yerini almaya çalışmanız ilişkinizi yaralayacaktır. Ebeveyn olmak yerine ona sosyal destek veren, onu dinleyen, rehberlik eden bir rol model olabilirsiniz.

  5. Her şeyin bir anda mükemmel olmasını beklemek. Eşiniz ile evlendiğiniz anda mükemmel bir aile düzenin olmasını beklemek gerçekçi olmayacaktır. Zorlu bir süreç beklenebilir ancak zamanla uygun tutumlar ile herkes bu duruma adapte olacaktır. Çocuğun sizi sevmesini veya sizden hoşlanması her zaman olan bir durum değildir. Hangi durumda olunursa olsun çocuk bir arkadaşa veya aileden bir kişiye nasıl saygı -iyilik çerçevesinde yaklaşıyor ise size de öyle davranmalıdır.

  6. Çocuğunuzu ilişki kurması için zorlamak. Çocuğunuz ile kuracağınız ilişki için fırsatlardan ve açık kapılardan yararlanın. Çocuğun sizin kadar bu yeni durumu anlaması ve uyum sağlaması için bir zamana ihtiyacı olacaktır. Çocuğun sizinle bir an önce hayal ettiğiniz ilişkiyi kurması için onun üzerine gitmeniz, her planınızı ona göre yapmanız onu sizden uzaklaştırabilir.

Comentarios


bottom of page