top of page
 • Ayşe Başak Erk

Baba ve Çocuk: Yaşlara Göre Baba-Çocuk Etkinlik Önerileri

 1. Çocuğunuzu teninize yakın bir şekilde tutabilirsiniz. Bebeğinizi kendinize yakın tutmak, hafifçe sallamak onu güvende hissettirecektir.

 2. Bebekler hafif yukarı kaldırıp indirilmede keyif alırlar. Böylece ebeveyninin onu sıkı ve güvenli tuttuğunu hisseder. Bebeğinizi gıdıklayabilir, ce-e oynayabilirsiniz.

 3. Bebeğiniz ile sohbet edin. Bebekler için babasının ve annesinin sesi farklıdır. Sizin sesinizi duydukça sizinle ilişki kurar ve aranızda güven ilişkisi oluşur. Bebeğiniz ile konuşurken yüz yüze olmaya özen gösterin.

 4. Bebeğinizin bakımını üstelenin. Bebeğiniz ağladığında onu sakinleştirmek, beslemek, altını değiştirmek aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirecektir.

 5. Çocuğunuza sevdiği çocuk şarkılarını söyleyebilir, yaşına uygun hikaye kitaplarını okuyabilirsiniz. Bebekler sevdikleri şarkıları, hikayeleri tekrarlı olarak duymaktan hoşlanırlar.

 6. Bebeğinize hikaye kitabı seçerken, renkli büyük resimlerin olmasına özen gösterin. Hikayeyi birebir okumanız gerekmez, her sayfada olanları kısa cümleler ile gösterebilir, anlatabilirsiniz.

 7. Çocuğunuz ile vakit geçirirken ses tonunuzun ve yüz ifadenizin huzurlu olmasına dikkat edin. Bebekler insanların yüzlerine çok dikkat ederler. Bebeğinize komik, farklı yüz ifadeleri yapabilirsiniz.

 8. Bebeklik döneminde, bebeğinize sarılmak, kucağınızda oturtmak, onunla konuşmak ve ona okumak önemli etkinliklerdendir.

 9. Çocuğunuzu olabildiğince rahat hareket edebileceği güvenli alanlara götürün. Çocuğunuzun gelişimine uygun düzeyde zıplaması, koşması, tırmanması için teşvik edin.

 10. Çocuğunuza hikaye kitapları okuyun. Bu etkinlikte çocuğunuzun sizinle temasta olması, sözcükler ile tanışması önemlidir.

 11. Çocuğunuz ile top oynayın. Çocuğunuza top atmayı, yakalamayı, ayağı ile topa vurmasını öğretebilirsiniz.

 12. Çocuğunuzu size soru sorması için teşvik edin. Sorularına yaşına uygun kelimeler seçerek kısa öz cevaplar verin.

 13. Çocuğunuzun yapmaktan zevk aldığı aktiviteleri paylaşın. Bunlar bahçede böcekleri izlemek veya su oyunları olabilir.

 14. İkinize özel bir yer keşfedebilir veya ikinize özel bir el sıkışma tarzı geliştirebilirsiniz.

 15. Sofrada çocuğunuza günün nasıl geçtiğini sorabilir, kendi gününüzü kısaca paylaşabilirsiniz.

 16. Birlikte doğada yürüyüşe çıkabilir, farklı bitkiler-taşlar toplayabilirsiniz.

 17. Çocuğunuz ile yaşına uygun kutu oyunları oynayabilir, deneyler yapabilirsiniz.

 18. Çocuğunuza ne yapmak istediğini, ne denemek veya öğrenmek istediğini sorabilir ona göre planlar yapabilirsiniz.

 19. Çocuğunuz ile birlikte okuma yapabilirsiniz.

 20. Çocuğunuzun yaşına uygun yaratıcı ve eğitici etiklikler yapabilirsiniz.

 21. Çocuğunuzun rutin bakımıyla birebir ilgilenin. Bir süreci tamamen siz yönetebilirsiniz. Örneğin; banyo zamanı, yatmadan hikaye okuma vb.

Comments


bottom of page