top of page
  • Ayşe Başak Erk

Ters Yüz 2: Ergenlik Dönemi ve Duyguların Çeşitliliği

Ters Yüz 2, kaygının normal bir duygu olduğunu ve aşırıya kaçmadığı sürece olumlu bir amacı olabileceğini gösteriyor.


Pixar'ın son derece başarılı animasyonu Ters Yüz (2015) yeni bir şehre taşınırken duyguları Neşe, Üzüntü, Öfke, Korku ve Tiksinti olarak şekillenen 11 yaşındaki Riley'nin hikayesini anlatıyordu. Ters Yüz 2 filminde ise Riley'nin yeni en iyi arkadaşlar edindiği ve buz hokeyi sahasında eğlendiği San Francisco'daki hayatına geri dönüyoruz. Onun temel duyguları artık iyi işleyen bir ekiptir. Her şey yolunda gidiyordur ta ki ergenlik alarmı çalana kadar. Ergenliğin yalnızca psikolojik, fiziksel ve hormonal değişiklikleri değil aynı zamanda beyin üzerindeki etkisini de görebildiğimiz sahneler var.Ters Yüz 2 filminde bu yeniden yapılanma yeni duygulara yer açıyor: Kaygı, Utanç, Gıpta ve Sıkıntı(Ennui). Gençlik yıllarında duygusal deneyimler yetişkinliğe göre daha yoğun ve daha az istikrarlıdır .

Yeni duygu karakterleri, Riley'nin gençlik yaşamının zorluklarıyla başa çıkmasına yardımcı oluyor. Hikâyenin çoğu, ergenlerin sosyal dünyasının bir temsili olan hokey kampında geçiyor. Riley , buz hokeyi takımı Firehawks'ın bir üyesi olmayı umduğu liseye geçmek üzeredir . Hokey kampında eski okulundaki arkadaşları ile daha büyük ve daha havalı Firehawks oyuncularını etkileme arzusu arasında kalıyor. 


Riley'nin kaygısının en büyük nedeni, lisede hiç arkadaşı olmayacağı korkusudur. Bu endişelenmek için makul bir durumdur. Burada kaygının hayatımızda nasıl olumlu bir rol oynayabileceğini görüyoruz. Kaygının kontrolü ele aldığı ve Riley'nin kötü sonuçlardan kaçınmasına yardımcı olma niyeti ile hareket ettiğini görme fırsatımız da oluyor.


Ters Yüz 2'de, Aile Adası (Riley'nin ailesiyle geçirdiği zamanı ve ailesine olan sevgisini temsil eder) hala mevcut, ancak büyük ve heyecan verici Dostluk Adası'nın gölgesinde durduğunu da görüyoruz. Riley'nin hareketlerinde tipik ergenlik tuhaflıklar olsa da, Kaygı ve diğer yeni duygu karakterler kendileri için anlamlı hedefler doğrultusunda çalışmaya çalışır. Kaygının giderek daha fazla hakimiyeti ele geçirmesiyle neler olduğunu da izliyoruz. Kaygı hakimiyet sağlamak için Ters Yüz'ün temel duygularını çokça bastırdığında neler olduğunu da izliyoruz. Ters Yüz 2 filminde aynı zamanda duygu düzenlemesini, yani duygusal tepkilerimizi yönetme yollarımızı da değiniyor.


Tanıtılan yeni bir konsept ise Riley'nin kendisi hakkında sahip olduğu ve anılarıyla bağlantılı olan inançların oluşumu. Kaygı, Riley'nin mevcut benlik inancının artık amacına uygun olmadığına karar verir ve onu bir kenara atar, Neşe, Öfke, Korku, Üzüntü ve Tiksinti onu kurtarmak için zihnin derinliklerine yolculuk yaparlar.


Eski ve yeni duyguların birlikte nasıl çalışılacağını bulmaları ve muhtemelen durumu yeniden değerlendirmeleri gerekiyor. Neşe, yeni duygu karakterlerin gelişini farklı şekilde görmeyi ve bütün halinde hareket etmeleri gerektiğini öğrenir. Olumsuz veya gereksiz olarak nitlenedirdiği deneyimleri uzaklaştırmak yerine Riley'nin benlik duygusunun gelişmesi için tüm duygusal deneyimlere ve anılara ihtiyaç olduğunu fark eder.

 


 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page