top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuğumla Ne Etkinlik Yapabilirim: Çocuklara Telefon Numaralarını Öğretmek için Etkinlikler

Güvenlik için 4 yaş-5 yaş itibari ile çocuklara ebeveynlerinin telefon numarası ve arama tuşuna basma öğretilmelidir. Sadece numaraların öğretilmesi yeterli değildir, birçok çocuk telefon numarasını çevirdikten sonra beklemektedir. O nedenle günümüzde kullandığımız akıllı telefon görselleri üzerinden pratik yapmak faydalı olacaktır. Çocuklara erken yaşlardan öğretmenizin koruyucu olacak güvende olma kurallarına buradan erişebilirsiniz.


Çocuklara Telefon Numarasını Ezberletme/ Öğretme Etkinliği-1

Telefon numaranızı bir bütün halinde bir kartona yazın. Her bir rakamı ayrı renkte kartona yazın ve kesin. Çocuğunuzdan rakamları söyleyerek eşlemesini, sırayla rakamları aynıları üzerine koymasın isteyin.

Çocuklara Telefon Numarasını Ezberletme/ Öğretme Etkinliği-2

Çocuğunuza öğretmek istediğiniz telefon numaranızı bir kartona bütün olarak yazın. Tahta mandallara ise telefon numaranızda olan rakamları tek tek yazın. Çocuğunuzdan rakamları sırayla tekrar ederek aynı rakam üstüne yerleştirmesini isteyin.Çocuklara Telefon Numarasını Ezberletme/ Öğretme Etkinliği-3

Aşağıdaki fotoğrafta bulunan telefon gibi yere büyük bir telefon hazırlayın. Çocuğunuza öğretmeye çalıştığınız telefon numarasını zıplayarak yazmasını isteyin. Öncelikle bir süre eline telefon numaranızın olduğu bir kart verin, ona bakarak yapmasını isteyin.


Çocuklara Telefon Numarasını Ezberletme/ Öğretme Etkinliği-4

Renkli ve sayılı boncuklardan yararlanarak çocuğunuza öğretmek istediğiniz telefon numarasını boncuklar ile hazırlayın. Her sabah/akşam çocuğunuzdan bileziğe bakarak telefon numarasını tekrar etmesini isteyebilirsiniz.

Çocuklara Telefon Numarasını Ezberletme/ Öğretme Etkinliği-5

Aşağıdaki telefon görselinin bir çıktısını alıp, kartona yapıştırın. -mış gibi oyun ile telefon numarasını pratik edebilirsiniz.


Comments


bottom of page