top of page
  • Ayşe Başak Erk

Çocuk ve Yazı Yazmak: Okul Öncesi Çocuklarda Yazım Becerisini Anlamak

cocuk-yazi
el-yazisi-cocuk
  1. Çocuğunuzun yazım materyallerini kullanması için fırsat yaratın. Kurşun kalem, silinebilir markerler, tebeşirler, boya kalemleri. Bu materyalleri ve boş kağıtları, süslediğinizi bir kutuya yerleştirin ve çocuğunuzun rahatlıkla erişebileceği bir yere koyun.

  2. Çocuğunuzu fikirlerini ifade etmek için ve hikayeler anlatması için çizimleri kullanmasını teşvik edin.

  3. Çocuğunuza yazılı kelimelerin günlük hayatın bir parçası olduğunu gösterin. Örneğin, alışveriş listeleri, sokak isimleri, dükkan isimleri, mailler, yazılar her yerde!

  4. Çocuğunuza ilk ismini yazmayı, kopyalamayı öğretin. (Sabırlı olsun, bol tekrar gerekebilir). İsmini yazabilmek okul öncesi çocuğu için çok güçlendiricidir.

  5. Çocuğunuzun eşyalarını kendi ismi ile etiketleyin. Ve çocuğunuzun kendi bazı nesnelerini etiketlemesine yardımcı olun. Örneğin, Boya kutusu, defter vb.

  6. Çocuğunuzun hamurdan el kaslarını kullanarak şekiller yapmasına teşvik edin.

  7. Çocuğunuzun dergilerden resimler seçerek bir yemek menüsü oluşturun, çocuğunuzun size söylediklerini istediği yerlere açık ve net bir şekilde yazın. Not: Eğer çocuğunuzun düzenli bir bakım vereni/bakıcı var ise bu ipuçlarını ona da aktarmayı unutmayın.

yazi-yazmak-cocuk

Bu konuda gelişim değerlendirme ve eğitim desteğini Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz:  www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Comments


bottom of page