top of page
 • Ayşe Başak Erk

Çocuklara Para Kavramı ile İlgili Öğretilmesi Gereken 12 Şey

 1. Para ancak kazanıldıktan sonra harcanabilir.

harclik-cocuk
 1. Çocuğunuzla 5-6 yaşından itibaren para konusunu sürekli gündemde tutmadan, ayıp veya tabu bir konu olarak görmeyin.

 2. Küçük alışverişlerinizde (manav, bakkal vb.) çocuğunuzun parayı vermesi, para üstünü hesaplayarak geri almasına fırsat tanıyın.

 3. Çocuğunuz oyuncakçıya gidip şu oyuncağı alalım demeye başladığınız andan itibaren harçlık vermeyi düşünebilirsiniz.

 4. Harçlığın miktarı biraz birikimle hiçbir şey alamayacak kadar az ya da tek bir harçlıkla her şeyi alabilecek kadar çok olmamalıdır. Az gayret ile çok fazla şey elde etmemesi önemlidir.

 5. 13 yaş itibari ile tatillerde çalışarak harçlık kazanabileceği alternatifleri düşünmesine yardımcı olun.

 6. Çocuğunuza para kullanımı ve bütçe düzenleme konusunda rehber olun, para kazanmak olduğu kadar parayı değerlendirmek konuları da önemlidir.

 7. Kumbarada biriken paranın ancak %50si kullanarak harcanabilir,%50 ise yatırım olarak kalmalıdır.

 8. Çocuğunuz mali konularda hata yapar ise bunu bir öğrenme fırsatı olarak değerlendirerek üzerinde konuşun, bir sonraki sefer nelere dikkat edebilir.

 9. Çocuğunuza para konusunda bilgi verirken mutlaka izin para ile olan ilişkiniz ve bütçe planlamalarınız düzenli ve şeffaf olması gerektiğini unutmayın.

 10. Daha büyük yaşlarda bütçe planlarınızı çocuğunuzla paylaşabilirsiniz. Böyle kendi bütçesini düzenlemeyi daha erken ve doğal şekilde öğrenebilir.

 11. Eğer çocuğunuzun ek kartı var ise aylık ödemelerinin harçlığı veya çalışmaları ile karşılanmadığı durumlarda kredi kartını kullanmasını sınırlandırın.
Comments


bottom of page