top of page
  • Ayşe Başak Erk

Yaşlara Göre Oyunun Yeri ve Gelişimi: 2 Yaş Çocuğu ve Oyun


2 yaş çocuğu, 1 yaş çocuğu gibi ilgisini çeken her şeye dokunur, eller, tadar. Dikkat süresi yine kısadır, karşısına çıkan birçok şey hoşuna gider, keşfe değer bulur. Sonuçtan çok aksiyon-deneyim ana güdüdür. 2 yaş çocuğu, parmak boyası, hamur, kum ve su oyunları, doldurma-boşaltma oyunları, büyük boy renkli bloklar, uygun ve ilgisini çeken oyun aletleridir. Her iki cins de bebeklerle oynamayı sever, favori konu ise kendi günlük aktiviteleridir- bebekleri yedirmek, yatırmak gibi hayali oyuna ilk adımları sergiler. İki buçuk, üç yaşa doğru, dramatik oyun oynamaya başlar, temel konu yine kendisi ve günlük rutinleri olmakla beraber yetişkinlerin davranışlarını taklit ederek oyuna dahil etme başlar. Telefonda konuşma, bebeği bezleme, bulaşık yıkama gibi. Parçalara ayrılıp tekrar bir bütüne birleştirilen oyuncakları sever, örn. İçiçe geçen bardaklar, dizilebilen bloklar, trenler. Belirli bir yumuşak dolgu hayvan veya bebeğe düşkünlük bu yaşta başlar, her yere taşınan “battaniye” devri başlamıştır. 2 yaş çocuğu, sosyal olarak daha çekingen olup, yetişkin yardımı gerekli olan sıkıntılar yaşayabilir. Genelde bir çocuğun yanında rahat oynar, ancak sayı iki veya üç’e çıkarsa zorluk çıkabilir. Yan yana, paralel oynarlar, oyun veya oyuncak paylaşılmaz. Zaman ( 15-20 dakika) ve mekan ( bildiği, güvende hissettiği evi veya sık gittiği park) mutlu oyun için önemli faktörlerdir.

2 yaş çocuğu, grup içinde, yetişkininin kurduğu ortak bir faaliyete ( örn. Hamur masası) katılımda sessizlik dikkat çeker, zira aralarında iletişim azdır, aynı anda aynı materyali paylaşıyor olsalar da beraber değil, tekil oynarlar. Birbirlerinin yaptıklarını, hareketlerini dikkatle izlerler, bazen tek kelimelik (“benim, ver, gibi”) diyalog başlangıçları görülebilir, ama genelde iletişim yetişkinledir. Paylaşmakta pek başarılı değildir ancak kavgaya da pek yönelmez.

2.5 yaşında daha 'hayır'ların yoğun olduğu görülmeye başlanır ve geçimsizlikler olur, sahiplik ön plana çıkar ve fiziksel çekişmeler yetişkin yardımı gerektirir. Sosyal davranışlar ve duyarlılık daha ilkeldir, grup oyunları, paralel de olsa çabuk dağılır. Sakinken ve materyallerin paylaşılma zorunluluğu yok ise, basit işbirlikçi ve dramatik oyunlar filiz vermeye başlar.

Comments


bottom of page