top of page
 • Ayşe Başak Erk

Üvey Ebeveynlik: Üvey Anne-Üvey Baba Olmak

 1. Üvey anne-baba olmak hem zorlayıcı hem de tatmin edici olabilir.

 2. Eşinizle ya da partnerinizle beklentileriniz hakkında açıkça konuşmak çok önemlidir.

 3. Bir şeyleri zamana bırakmak ve ağırdan almak, uyum sağlayabilmek için gereken zamanı sağlar.

 4. Zamanla ebeveyn rolüne daha da ısınacaksınız, tabii eğer sizin, eşinizin ve üvey-çocuklarınızın istediği buysa.Üvey annelik-babalık: Temel kurallar Üvey anne ya da baba olduğunuzda, şunları merak etmeniz çok normal: en başından bir ebeveyn gibi mi davranmalı yoksa ne olacağını görmek için beklemeli mi? Tek bir doğru yol ya da reçete yok. Zamanla nasıl davranmanın size iyi geldiğini, ailenizle nasıl uyum sağlayacağınızı keşfedeceksiniz. Üvey anne-baba olmanın ödülleri Bu ödüller şunlar olabilir:

 5. Bir çocuğun hayatında önemli bir rol oynama

 6. Geniş aile ilişkilerinin yardımcı ve keyifli olan tarafı

 7. Çocuğunuzun üvey kardeşleriyle derin ve güçlü ilişkiler kurma imkanı

 8. Eşinizle ve üvey çocuklarınızla güçlü ilişkiler kurma fırsatıÜvey anne-baba olmanın zorlukları Üvey anne-baba olmanın ilk zorluğu, belki de herkesin birbirini uzun zamandır tanıdığı bir ortama, yeni bir aileye sonradan dahil olmaktır. Başlangıçta biraz dışlanmış hissedebilirsiniz. Üvey çocuğunuz sizi reddedebilir, görmezden gelebilir ya da sizin yanınızdayken rahatsız ya da çekingen hissedebilir. Bunlarla baş etmek ve çocuğunuzla ilişkilenme yolları bulmak oldukça zor olabilir. Diğer yandan, üvey çocuğunuzun diğer ebeveyninden de negatif yorumlar ve eleştiriler duyabilirsiniz. Ve eğer anne ya da babası çocuğun hayatındaki varlığınızdan memnun değilse, çocuğun size karşı tutumu bundan etkilenecektir. Eğer kendi çocuklarınız varsa, onları kayırdığınızı ya da partnerinizin çocuklara eşit davranmadığını hissedebilirsiniz. Eşinizin ve sizin ebeveynlik konusunda farklı beklentileri ve yaklaşımları olabilir. Tam da bu yüzden, karşılaştığınız problemlerle birlikte ilgilenmelisiniz. Ve biçilmiş bir role uyum sağlamak üzerinizde bir baskı hissetmenize sebep olabilir- mesela üvey annelerden genellikle çocuklara temel bakım veren rolünü üstlenmeleri beklenir ya da üvey babalardan kural koyan ve bunun sorumluluğunu alan kişi olması beklenir. Üvey ebeveynliğe yumuşak bir geçiş İşte üvey çocuğunuzla ilişkinizi güçlendirecek ve size yardım edecek birkaç ipucu: Eşinizle konuşun Eşinize şöyle sorular sorun:

 9. Çocuğunla nasıl bir iletişimim olsun istersin?

 10. Neler yapmalıyım? Neleri yapmamalıyım?

 11. İyiye gidip gitmediğini nasıl anlarız?

 12. Kişisel algılamadan birbirimize nasıl geri bildirim vereceğiz ya da birbirimizi eleştireceğiz? Aynı zamanda bu ilişkiye ne kadar dahil olmak istediğinizi düşünün, nasıl daha rahat hissediyorsunuz. Üvey çocuğunuzu tanımaya başlayın Eğer yapabiliyorsanız, birlikte yaşamaya başlamadan önce üvey çocuğunuzu tanımaya başlayın. Birlikte dışarı çıkabilirsiniz ya da köpek gezdirmek, kitap okumak, sinemaya gitmek gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Ya da günlük aktivitelerine dahil olabilirsiniz, ödevlerine yardım etmek ya da arkadaşlarıyla buluşacağı yere onu bırakmak gibi. Nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını ve nelere ihtiyacı olduğunu eşinize doğrudan da sorabilirsiniz. Pozitif noktalara odaklanın Çocuğunuza karşı kabullenici ve pozitif olmayı deneyin. Mesela, doğru bir şey yaptığında takdir edebilirsiniz ya da sürpriz bir pasta ile bunu kutlayabilirsiniz. Ağırdan alın Çocuğunuzun size alışması için ona zaman tanıyın, hem ona hem kendinize. Aranızda hemencecik bir sevgi bağı oluşmasını beklemeyin. Eğer aktif ve müdahaleci ebeveyn rolünden ziyade yardımcı ebeveyn rolündeyseniz, bu bağ ilk bir ya da iki sene içerisinde oluşacaktır. Çocuğunuzun her hafta düzenli bir şekilde bir şeyler yapabileceği birine sahip olması yeterli, mesela her cumartesi onu spora götürmek gibi. Bu etkinlikler çocuğunuzun sizi tanıması ve size güvenmesi için birer fırsattır. Bir kez çocuğunuzla sıcak bir iletişim kurduktan sonra, zaten istediğiniz daha aktif bir ebeveynlik rolü üstlenmekse bunu yapabilirsiniz kolaylıkla, elbette sizin, eşinizin ve üvey çocuğunuzun istekleri de bu yönde ise. Önceki eşler üzerine düşünün Eşinizin/partnerinizin eski eşi, sizin üvey anne-baba olduğunuza alışmak için zamana ihtiyaç duyacaktır. Eğer başlarda onunla sürekli yakın olmaya çalışmazsanız, alışma süreci daha kolay olacaktır. Genellikle en iyisi öz ebeveynlerin çocukların bakımı ve diğer konular üzerine birbiriyle konuşmasıdır, özellikle de ilk yıllarda. Fakat eşinizin eski eşi, bu konuları sizinle de konuşmak isterse, bu elbette iyi olur, tabii siz de istiyorsanız bunu. Zamanlar o kişiyi tanımaya ve sevmeye başlayabilirsiniz ve çocukların doğum günleri, mezuniyet kutlamaları gibi etkinliklere onun katılmasından memnun olabilirsiniz. Kendinize vakit ayırın Kendinize bakım vermeniz çok önemli. Size iyi hissettiren ve iyi gelen şeyleri yapmaya vakit ayırın, mesela spor yapmak, iyi beslenmek, arkadaşlarla buluşmak ve hobilerinize zaman ayırmak gibi. İlk defa ebeveyn olmak Eğer daha önce anne-baba olmadıysanız, bunlar size yardımcı olabilir:

 13. Üvey çocuğunuzun gelişim dönemi ile ilgili kitaplar ve yazılar okuyun

 14. Pozitif ebeveynlik teknikleri hakkında okuyun, mesela aktif dinleme, davranış düzenlemesi için rutinden yararlanma, davranış gelişimi için dikkat yönetimi gibi. Hatta eşiniz ya da partnerinizle birlikte bu yöntemlerin eğitimlerine katılabilirsiniz.

 15. Çocuğunuzun günlük planı ve normal rutini hakkında eşinize sorular sorun, özellikle de eşiniz olmadığında çocuklara siz bakıyorsanız.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Комментарии


bottom of page